VOIP

 انسان همیشه و در طول تاریخ به فکر ارتباط برقرار کردن با هم نوعان خود بوده که این نیاز باعث به وجود آمدن زبان های گوناگون در سطح کره زمین شده است  اما برقراری ارتباط همیشه اتفاق نمی افتاد اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم  ارتباطات بین افراد بسیار راحت تر شد به طوری که با اختراع تلفن افرادی که با فاصله زیادی با هم قرار داشتند می توانستند با هم ارتباط برقرار کرده و با هم صحبت کنند .

اما این ارتباط به صورت PSTN   صورت می گرفت و می گیرد شبکه سوئیچی عمومی تلفن یا همانPSTN  ساختاری آنالوگی و قدیمی دارد  این شبکه ارتباطی PSTN دارای مداری می باشد که از ابتدا تماس گیرنده شروع و تا مقصد یعنی جواب دهنده ادامه دارد تا صدای فرد تماس گیرنده را به مقصدش برساند در واقع تماس گیرنده به وسیله یک سیم به مقصد وصل می شد،  البته در بین راه وسایل و دستگاه های زیادی وجود دارد که برای آشنایی با هر کدام از آنها شما می توانید در قسمت های دیگر این سایت آنها را فرا بگیرید .

اما با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی و آمدن نسل های بعدی تلفن مانند تلفن های شبکه ها سلولی و با ابداع کامپیوتر فناوری های جدیدی بوجود آمد که یکی از آنها شبکه جهانی اینترنت بود که همه دنیا با آن به هم متصل شده اند .

این فناوری های گوناگون سبک برقراری ارتباط را  دگرگون کردند به طوری که بجای استفاده از نامه از ایمیل و اس ام اس استفاده می نماید .

این دگرگونی در ارتباطات به گونه ایی بوده که فرد می تواند با کامپیوتر خود و اتصال به اینترنت با فرد دیگری که آنسوی جهان است ارتباط برقرار نماید .

 کامپیوتر ها و فن آوری های بوجود آمده از آن مانند اینترنت نقش اساسی را در نسل آینده ارتباطات خواهند داشت البته زیر ساخت هایی همچون اینترنت پر سرعت نیاز می باشد تا  ارتباطات مطلوب تری  را این سرویس به ما ارائه نماید .

اما سرویس جدید برقراری ارتباط وجود دارد که به آن VOIP  می گویند  VOIPها سرویس جدیدی از برقراری ارتباط می باشند که در حال حاضر بسیاری از شرکت ها و سازمان ها و موسسات از این سرویس استفاده می نمایند استفاده از این سرویس در حال حاضر رو به افزایش می باشد و استفاده از آن  همه گیر شده است .

بیشتر سازمان ها و شرکت های مخابراتی دنیا تمام امکانات خود را عوض کرده تا بتوا نند این سرویس را پشتیبانی و ارائه دهند اما این شرکت ها مراکز گوناگون برای دادن سرویس های VOIP  تاسیس کردند تا در سراسر اروپا و دنیا این سرویس را ارائه دهند .

اما سرویس VOIP در هر سازمان و شرکتی قادر به پیاده سازی می باشد شما نیز می توانید از این VOIP استفاده نمایید برای این کار باید به نکته زیر توجه نمایید :

  برای این که سرویس VOIP در سازمان خود با کمترین هزینه پیاده سازی نمایید باید تجهیزات ارتباطی قبلی خود را خوب بشناسید چرا که بعضی از تجهیزات و تلفن ها با کمی هزینه می توانند کار آدرس دهی را انجام داده و برای سرویس VOIP مهیا شوند و دیگر نیازی به خرید تجهیزات اضافی نباشد .

در سرویس VOIP می توان تمام منابع عبارتند از : پرینتر ها ، فکس و غیر را نیز به شبکه متصل نمایید و  شبکه را یکپارچه نمایید .

اما در این مطلب با سیستم های ارتباطی و سرویس جدید VOIP آشنا شدید در مطالب دیگر این سایت  ما شما را با نحوه عملکرد VOIP ونحوه برقراری VOIP و امنیت VOIP و تفاوت های سرویس VOIP آشنا می نماییم.

 

Voip چیست؟

رویداد منتقل شدن صدا از تکنولوژی اینترنت را  voip می گویند.

دقیقا مانند تلفن های معمولی که مورد مصرف قرار میدهیم و وظیفه انتقال صدا را به عهده دارد .

اما برقراری ارتباط با تلفن و یا سیستم های مخابره ای عادی با دنیای اطراف و یا مسافت های طولانی خیلی سخت و دشوار می باشد ولی با سیستم های  voip و با استفاده از اینترنت به راحتی می توانیم با جهان اطراف مکالمه و ارتباط در عین حال با هزینه خیلی کم تری نسبت به دیگر سیستم ها  داشته باشیم.

نحوه عملکرد   voip

 VOiP بر بستر اینترنت است و با استفاده از اینترنت نسبت به وظایف خود عمل میکند .

همانطور که میدانید تا چندی پیش اینترنت فقط وظیفه انتقال و تبادل اطلاعات را داشت ولی پس از اندکی تحقیق و بررسی به این نتیجه دست یافتیم که برای انتقال صدا نیز میتوان از پروتکول اینترنت کمک گرفت اما این در صورتی است که طرفین تجهیزات ظروری و کلیدی برای برقراری ارتباط با استفاده از سیستم  voip را داشته باشند را در اختیار داشته باشند .

اما درباره  نحوه عملکرد   voip

مصرف کنندگان سیستم های voip همچون سیستم های معمولی دارای یک شماره مشخص نیز هستند .

مزایای voip

از جمله بهترین و پرکاربردت ترین عواملی که نحوه عملکرد voip  و استفاده از سیستم voip  را محبوب تر کرده است قابلیت اتصال و دسترسی آن در هر مکان و زمانی به خصوص در اوقات فراغت و زمان هایی که به تلفن های ثابت منازل دسترسی ندارید سیستم های voip  و  نحوه عملکرد voip را محبوب تر از گذشته ساخته است.

از امکانات سیستم های voip نیز میتوان به قابلیت ارائه شماره داخلی ه اندازه دلخواه – دریافت پیام های صوتی – ثبت و ظبط کردن مکالمات – و تبدیل پیام های صوتی به فکس و خیلی امکانات دیگر که سیستم های voip شامل هستند اشاره نمود .

 

دوربین,دوربین مداربسته,دوربین مدار بسته,دوبین مداربسته دام,دوربین مداربسته صنعتی,دوربین مداربسته سامسونگ,دوربین مداربسته هایک ویژن