لنز دوربین مداربسته :

دوربین های مداربسته کار برد زیادی دارند  مثلا در ایستگاه های مترو نقش  نظارت و امنیت را ایفا می نماید هر دوربین مداربسته دید محدودی دارد این دید توسط لنز انجام می شود یعنی اولین قدم از تصویر برداری عبور تصویر به صورت نور از لنز می باشد.

 در این مطلب شما با انواع لنز ها از نظر کیفیت و زاویه دید و عمق و آیریز و معنای هر یک از آنها آشنا می شوید :

 یکی از بخش های مهم و پراهمیت برای دوربین مداربسته این است که از چه لنز های در آن استفاده می شود .

 لنزها  از نظر علمکرد به دسته هایی تقسیم می شوند که عبارت اند از : لنز فیکس – لنز فیکس صنعتی – لنز مینی کمرا فیکس – لنز با فاصله کانونی متغیر – لنز موتور دار .

  لنز ها یکی از مهمترین بخش های دوربین مداربسته می باشند  که انتخاب نوع آن به عملکرد و استفاده بهتر از آن کمک می نماید چرا که تشکیل تصویر بروی  مانیتور ها و نمایشگر ها به لنز وابسته می باشد یعنی تصویری که ما در نمایشگر می بینیم تصویری می باشد که توسط  حسگر های نوری از لنز دوربین گرفته شده و تبدیل به پالس شده است .

با یک مثال واضح اهمیت موضوع لنز را برای شما روشن می نماییم  تصور کنید که دوربین مداربسته  بسیار ایده عالی را خریداری کردید و رزولوشن بسیار بالا دارد  (دوربین های رزولوشن بالا بسیار گران می باشند ) و می خواهید بروی نمایشگر تصویر خوبی را ببینید اما در انتخاب لنز دوربین اشتباه کرده و لنزی با کیفیت نامطلوب خریدداری کرده اید  با توجه به لنز شما هرگز نمی توانید تصویر اید عالی داشته باشید چرا که  لنز دوربین شما دارای کیفیت لازم نبوده و نور و تصویر در آن با کیفیت پایین عبور می نماید و به حسگر می رسد و حسگر نیز همان تصویر با کیفیت نامطلوب را به پالس تبدیل می نماید و نمایشگر تصویر بعدی را نمایش می دهد پس انتخاب لنز درست اهمیت بالایی دارد چون تصویر در گام اول به آن می رسد .

 اما لنز ها از نظر زاویه دید هم متفاوت می باشند  یعنی فاصله کانونی متفاوتی با هم دارند در توضیح بیشتر این مطلب باید گفت که لنز، هر چه فاصله کانونی بیشتر را داشته باشد عمق دید آن ، بیشتر می باشد یعنی مسافت بیشتری را از نظر فاصله با دوربین می توان دید برای مثال می توانیم از دوربین های شکاری که دارای لنزی با فاصله کانونی زیاد نام برد چرا این دوربین برای دیدن مسافت های دور مناسب است و کاربردی برای مسافت نزدیک ندارد چرا که زوایه دید بسیار پایینی دارد .

اما دوربین های مداربسته  باتوجه به جایی که می خواهند استفاده شوند باید لنز مناسب خود از نظر زاویه دید و یا عمق دید داشته باشند . همانطور که متوجه شده اید زاویه دید با عمق دید رابطه ای معکوس دارند یعنی اگر در مکانی نیاز به دید وسیع باشد نمی توان عمق زیاد هم داشت برای مثال باید مکانی مانند مترو را نام برد در مترو فضا بسته و محدود می باشد و نیازی به لنز با عمق زیاد نمی باشد و از لنز با دید وسیع استفاده می شود چرا که دید وسیع می تواند کمک بیشتری به نظارت بهتر در مترو بدهد .

اما اسم لنز ها از نظر فاصله کانونی متفاوت می باشد یعنی برای لنز هایی که فاصله کانونی زیادی دارند و همین طور عمق زیادی دارند TELEو به لنز هایی که دارای لنز با فاصله کانونی کوچک هستند و زاویه دید وسیعی دارند WIDEگفته می شود .

اما دیگر نکته ایی که برای اتخاب لنز باید بدانید این که لنز ها برای تنظیم عبور نور از لنز ، لنز ها دارای آیریز می باشند آیریز وظیفه این که نور چگونه از لنز عبور کند را داراست آیریز دو نوع اتوماتیک و معمولی را دارد که اگر اتوماتیک باشد تصویر را در شبانه روز به نمایش گر واضح می دهد اما اگر لنز آیریز معمولی باشد فقط زمانی تصویر واضح داریم که نور کافی به لنز رسیده باشد .

استفاده از آیریز اتوماتیک می توانید بهتر باشد برای مثال آن نیز باید گفت که ، دوربین های مداربسته ایی در پیاده روی یا عابر بانکی نصب شده  و دارای لنزی معمولی می باشد این دوربین تصویر را در روز به خوبی گرفته و در نمایش گر پخش می نماید اما به محض کاهش نور و شب شدن هوا دیگر تصویر واضحی نمایش گر پخش نمی کند چرا که لنز نور کافی از تصویر را دریافت نمی نمایید تا تصویر مطلوب بدهد

اما در لنز هایی که آیریز اتوماتیک دارند تصویری واضح حتی زمانی که نور کم شده را به نمایش می گذارند .

 ما در بخش دیگر از سایت  انواع انز ها را نام برده و پیشنهاد خرید بهترین لنز از نظر مکان استفاده شما را می گوییم .

 

دوربین,دوربین مداربسته,دوربین مدار بسته,دوبین مداربسته دام,دوربین مداربسته صنعتی,دوربین مداربسته سامسونگ,دوربین مداربسته هایک ویژن