دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته به دوربین‌هایی گفته می‌شود که در محل خود ثابت هستند و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می‌کنند. از آنجا که اغلب این دوربین‌ها در حفاظت، نظارت و سیستم‌های مانیتورینگ امنیتی به کار می‌روند، این واژه بیشتر به همین حیطه برمی‌گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین‌های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می‌گیرد.

دوربین مداربسته دام :

دوربین مداربسته دام طبق براورد و آمار جزو پر مصرف ترین نوع دوربین های مصرفی در سطح اداره جات و اماکن مختلف هستند . اما از جمله دلایلی که این دوربین را در میان مصرف کنندگان محبوب کرده و باعث شده که در اداره جات و شرکت ها و حتی اماکن بزرگتر مورد استفاده قرار بگیرند نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت این دوربین میباشد چرا که این دوربین ها با این که در شب نیز توانایی تصویر برداری دارند .

اما این قابلیت باعث بالا رفتن قیمت آنها نشده و این خود یکی از مهمترین عواملی بوده که توانسته است نظر مسئولین اماکن مختلف و مردم را به خود جلب بکند ودوربین مداربسته دام را محبوب سازد.

دوربین مداربسته دام یا گنبدی عموما در سقف اماکن نصب و مورد استفاده قرار میگیرد , و شکل حباب مانندی دارد که به دلیل ظاهر حبابی خود اکثرا در تصویر برداری موفق به برداشت  تصاویر کاملی نمیشوند بلکه تصاویر نیم رخی را از هدف میگیرند , از دیگر معایبی که ظاهر این نوع از دوربین های مداربسته میتواند به وجود آورد این است که به ممکن است همچنان بعضی از مردمان توانایی شناسایی این دوربین هارا نداشته باشند و به این خاطر دوربین مداربسته دام نتواند پیشگیری در انجام عمل یا تخلف آن فرد بکند. همانطور که میدانید مطلع بودن افراد از وجود دوربین های مداربسته خود میتواند یکی از دلایل جلوگیری از تخلف باشد  اما در رابطه با شکل این دوربین ها باید اشاره به حباب روی این دوربین کرد که وظیفه محافظت از لنز و دوربین را به عهده دارد , در اغلب دوربین مداربسته دام جنس بدنه های آنها از پلاستیک و شیشه و در بعضی از مدل ها نیز از فلز و شیشه استفاده شده است . لنز های دوربین مداربسته دام دارای دو نوع ثابت و متغیر هستند که معمولا لنز های ثابت این دوربین ها از بابت قیمت ارزان تر هستند نبست به لنز های متغیر .

دوربین مداربسته دام یا Dome را با نام دوربین های مداربسته سقفی , دوربین های مداربسته گنبدی , و دوربین های مداربسته حبابی نیز میشناسند و خطاب میکنند و شایان به ذکر است که نام گذاری این دوربین ها پیرو اطلاعات و قواعد خاصی نبوده و عموما نسبت به ظاهر و اشکال اشان نام گذاری و خطاب میشوند .

کاربرد دوربین های مداربسته :

درگذشته دوربین های مداربسته برای حفاظت و مسائل امنیتی مورد استفاده قرار میگرفتند . ولی امروزه کاربرد دوربین های مداربسته فقط در مسائل امنیتی محدود نیست بلکه در اماکن صنعتی – اداری  و … بسیاری از جاهای دیگرکاربرد دارد .

همانطور که میدانید امروزه دوربین های مداربسته از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در اماکن و مراکز و اداره جات مختلف از مدل های مختلف دوربین های مداربسته برای براورد کردن اهداف مختلف مانند : احراز هویت – مطلع شدن از وقایع در طول روز – جلوگیری از سوء  استفاده و … دوربین های مداربسته را مورد استفاده قرار میدهند . دوربین های مداربسته دام یکی از انواع مختلف دوربین های مداربسته می باشند .

که شکل گرد  و نیم دایره ای را دارند. دوربین های مداربسته (دام) به معنی دوربین های مداربسته گنبدی هستند .این دوربین های مداربسته در دو نوع آنالوگ و یا شبکه ساخته می شوند .

 عموما جنس دوربین های مداربسته دام از پلاستیک میباشد ولی میتوان از قالب فلزی نیز استفاده کرد که این روش زیاد مورد استفاده قرار نگرفته و اغلب در این دوربین های مداربسته از همان قالب پلاستیکی استفاده میشود. این دوربین های مدارسته در انواع شکل های فانتزی و ساده موجود هستند .

در دوربین های مداربسته عموما دلیل و یا دلایل خاصی برای نام گذاری آنها وجود ندارد و اغلب نسبت به اشکال شان نام گذاری می شوند . دوربین های مداربسته دام با اینکه دارای قابلیت تصویر برداری در شب هستند اما این مزیت و قابلیت آنها در قیمت این دوربین ها تاثیر آنچنانی نداشته و در نتیجه دوربین های مداربسته دام از نظر قیمت نیز تقریبا مناسب ترین نوع دوربین های مداربسته هستند. نکته ای که میتواند در قیمت این دوربین های مداربسته تاثیر داشته باشد انتخاب نوع لنز این دوربین ها میباشد که دارای دو نوع ثابت و متغییر هستند که لنز های ثابت ازران تر و لنز های متغیر در این دوربین های مداربسته از قیمت بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه گران تر است .دوربین های مداربسته دام با توجه فضایی که اشغال میکنند نسبت به سایر دوربین های مداربسته خیلی مناسب تر هستند و از این دوربین های مداربسته اکثرا بر روی سقف نصب شده و مورد استفاده قرار میگیرند  چرا که این نوع  دوربین های مداربسته  به دلیل شکل نیم دایره ایه خود در این مکان ها نسبت به دیوار و … مناسب تر بوده و میتوانند تصاویر بهتر و دقیق تری را برداشت کنند. لازم به ذکر است که دوربین های مداربسته در صورتی که از پوششی برایشان استفاده شود میتوانند در محیط های خارجی و حتی در شب نیز تصویر برداری بکنند .  

 

دوربین,دوربین مداربسته,دوربین مدار بسته,دوبین مداربسته دام,دوربین مداربسته صنعتی,دوربین مداربسته سامسونگ,دوربین مداربسته هایک ویژن