درباره دوربین مداربسته

امروزه با شنیدن نام دوربین مداربسته ، اولین تصویری که در ذهن ما تداعی می شود تصویریست از یک دوربین مرموز دیواری که وظیفه حراست از محیط پیرامونش را دارد و افراد در تیرس آن ، سعی در دور ماندن از نگاه این  دوربین مداربسته  را دارند ؛ اما به راستی‌ وظیفه این دوربین ها فقط به این امر منتهی‌ میشود؟ برای پیدا کردن جواب این سوال لازم است ابتدا تاریخچه‌ دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم :

دوربین مداربسته  به هر نوع دوربینی که در مکانی ثابت شده باشد و تصویر را ثبت و ضبط نماید اطلاق می شود ، با توجه به این تعریف علاوه بر دوربین های امنیتی ، دوربین های کنترل ترافیک ، ویدیو کنفرانس‌ ها و … نیز در این زمره قرار می گیرند .

دوربین مداربسته برای اولین‌بار در ده ۴۰ میلادی توسط آلمان نازی برای مقاصد نظامی (مشاهده  موشک وی۲) – درست مانند خیل عظیمی‌ از پدیده‌های اطرافمان که نخستین بار جنبه‌ نظامی داشته اند – ساخته و استفاده شد . در دهه مذکور آمریکایی‌ها و سایر کشور‌های اروپایی نیز شروع به استفاده از دوربین مداربسته کردند. دوره شکوفایی و بلوغ این نوع دوربین ها را می‌توان آغاز قرن ۲۱ دانست که با مقرون به صرفه شدن استفاده از این تجهیزات ، مقداری از فعالیت‌های بشر به آن ها واگذار شد که به غیر از کاربرد‌های حراستی و حفاظتی از مهمترین آنها می‌توان به کاربرد در زمینه‌های علمی ‌(مشاهده پرتاب موشک‌های فضاپیما ، مشاهده جسم یا محیطی به مدت بسیار طولانی و حضور در اماکنی که برای انسان خطر ناک و یا غیره ممکن است ) ،کاربردهای صنعتی ( در نیروگاه های هسته ای ،‌ خط تولید یا اماکنی با مواد شیمیایی سر و کار دارند ) وکاربردهای اجتماعی‌ و حمل و نقل شهری اشاره کرد .

دوربین مداربسته را می‌توان از نوع سیگنال ، ظاهر ، قاب و پوشش و نوع دیدشان تقسیم بندی کرد که با توجه به قیمت ، کاربرد و محیط استفاده ، شرایط نصب نگهداری و کار ، کیفیت صدا و تصویر و … هر کدام طرفداران خاص خود در دارند . در ایران

نیز دوربین‌های آنالوگ به خاطره قیمت مناسب‌تر و پیش نیاز‌های در دسترس تر طرفداران بیشتری دارند